Sztuka światła

Ogromny wybór żarówek dostępnych w różnych technologiach, kształtach i mocach sprawia, że chwilami gubimy się w gąszczu informacji umieszczonych na opakowaniach. Nie do końca rozumiemy, co właściwie oznacza moc światła podawana w watach, a co określają inne informacje umieszczone na opakowaniu. Warto zapoznać się z nimi, by światło nas nie rozczarowało.

Jeszcze do niedawna kupując tradycyjną żarówkę, sprawdzaliśmy jedynie wielkość trzonka oraz moc wyrażoną w watach. Wiedzieliśmy, że 60 W pasuje do salonu, a 75 lub 100 W tam, gdzie potrzebujemy więcej światła. Tym parametrem określaliśmy zarówno ilość światła, jak i pobór mocy potrzebny, by żarówka świeciła. Tymczasem o ilości światła, jaką zapewnia żarówka mówi inny parametr – lumen. Wat oznacza jedynie, ile prądu pobierać będzie dana żarówka.
O tym ile światła wyemitowanego przez dane źródło dociera do danej powierzchni. O temperaturze barwowej i wskaźniku oddawania kolorów, który pomoże wskazać rodzaj właściwego oświetlenia do wybranej strefy naszego budynku i jego stosownej funkcjonalności oraz o żywotności źródeł światła.
O świetle w szerokim spojrzeniu specjalistów opowiedzą w filmie eksperci kampanii Ekoprezent - dr nauk fizycznych Paweł Morawski, Agata Smolich - architekt wnętrz oraz Agnieszka Gładysz - ekspert oświetlenia konsumenckiego.

Materiał opracowany przy współpracy z ekspertami Philips Lighting Poland