Poradnik Ekologiczny

Poradnik ekologiczny ma na celu pokazanie przeróżnych metod termoizolacji. Od podstawy budynku aż po dach. Chcesz wiedzieć więcej, kliknij na Krzyżyk.

ściany zewnętrzne
Ocieplenie ścian zewnętrznych. Potrzeba czy fanaberia?

Ocieplenie ścian zewnętrznych nowoczesnymi materiałami budowlanymi to sposób, aby stare budynki stały się bardziej energooszczędne.

oświetlenie
Najważniejsze parametry światła czyli światło w świetle

Ogromny wybór żarówek dostępnych w różnych technologiach, kształtach i mocach sprawia, że chwilami gubimy się w gąszczu informacji umieszczonych na opakowaniach.

Audycja
Kotłownia w termomodernizacji

Dlaczego modernizacja kotłowni jest ważna w procesie termomodernizacji?

wentylacja
Wentylacja - ważny element energooszczędnego budynku

Rzucającym się w oczy elementem jest to, że w domach energooszczędnych wentylacja z odzyskiem ciepła stała się standardem. Nic dziwnego.

Instalacje ciepłej wody
Pompy ciepła - ekologiczne rozwiązania grzewcze

Od paru już lat jednym z głównych aspektów, decydujących o zakupie sprzętu wyposażenia domu, jest nieszkodliwość dla środowiska oraz wysokość konsumpcji energii. Ten drugi wskaźnik wpływa również bezpośrednio na nasz portfel. Idąc do sklepu po lodówkę, pralkę lub telewizor zwracamy uwagę, do jakiej klasy efektywności energetycznej należą (A, A+, itd.), a co za tym idzie - jak używanie tego sprzętu wpłynie na rachunki i środowisko.

ekologia
Termomodernizacja oczyści powietrze

Wysokie standardy efektywności energetycznej budynków pomogłyby znacząco zredukować nie tylko zużycie energii, ale też emisję pyłów.

Nie bądź obojętny.

Trudne terminy

Współczynnik przenikania ciepła

Współczynnik przenikania ciepła - oznaczamy jako U albo k. –  dzięki niemu możemy obliczyć ciepło przenikające przez daną przegrodę cieplną.

Na przykład przez styropian, którym ocieplamy ściany budynku. Im niższa wartość współczynnika, tym lepiej. Oznacza to bowiem, że dana przegroda przepuści mniej ciepła uchodzącego z domu.

Aby dostać pozwolenie na budowę domu, musi on spełniać poszczególne warunki, między innymi te dotyczące właśnie współczynnika przenikania ciepła. Co kilka lat, normy te zmieniają się i stają się co raz bardziej rygorystyczne.

Na przykład norma współczynnika przenikania ciepła dla ścian, w 2014 r. wynosiła U= 0,25 , w 2017 roku, te dane będą już nieaktualne, bowiem normą będzie U = 0,23, z kolei w 2021 r. U = 0,20.

Mostki cieplne

Mostki termiczne, to nic innego jak miejsca w ścianach, stropach, dachu lub podłodze, przez które ulatuje ciepło. Powstają przez złe ocieplenie. Często to wina również złego projektu. W niektórych częściach domu nie jesteśmy wstanie wyeliminować mostków termicznych, na przykład przy osadzeniach balkonów.

Termomodernizacja

Dzięki niej zmniejszamy zapotrzebowanie na zużycie energii w budynku. Zanim zabierzemy się za termomodernizację, należy przeprowadzić audyt energetyczny.

Audyt energetyczny

To fachowe obliczenia, dzięki którym dowiemy się ile energii zużywa dany budynek. To także określenie sposobu i ilości opłacalnej oszczędności energii.

Audyt energetyczny budynku powinien zawierać następujące elementy:

  • inwentaryzację instalacji zużywających energię, ocenę właściwości cieplnych budynku oraz określenie, jaka jest charakterystyka energetyczna budynku,
  • stwierdzenie, na jakie sposoby można zmniejszyć zużycie energii,
  • ocenę opłacalności każdej z metod,
  • wskazanie, które z nich są optymalne dla rozpatrywanego obiektu.

Audyt energetyczny powinien być przeprowadzany przez audytora energetycznego.