Patrząc dojrzałym okiem

Obecność światła w naszym życiu odbieramy jako coś oczywistego. To sprawia, że nie uświadamiamy sobie, jak istotne znaczenie ma ono dla zdrowia, samopoczucia i produktywności.

Warto pamiętać, że nie przez całe życie widzimy tak samo. Z wiekiem nasze oko traci część swoich funkcji. Zmienia się percepcja barw czy też postrzeganie przedmiotów. Widzimy mniej wyraźnie, z trudem dostrzegając drobne szczegóły. Oznacza to, że nasze oko w miarę upływu czasu potrzebuje więcej światła. Jednocześnie, z powodu degeneracji plamki żółtej siatkówki, staje się ono bardziej wrażliwe na jaskrawe światło. W podeszłym wieku należy zatem unikać szkodliwego oświetlenia z promieniowaniem UV i podczerwonym i dostosowywać oświetlenie do rosnących potrzeb. Niewłaściwie dobrane może powodować takie dolegliwości, jak: zaburzenia snu, depresja czy problemy z orientacją w przestrzeni.

Mocniejsze światło wpłynie pozytywnie zarówno na układ wzrokowy, jak i układ regulujący rytm dobowy. Dostarczenie większej ilości światła może też zrekompensować jego gorsze przyswajanie. Przy wyższym natężeniu światła osoby starsze wciąż mogą widzieć względnie dobrze. Ponadto jasne światło wzmacnia układ regulacji ryt mu biologicznego, ponieważ doskonale stymuluje i stabilizuje cykl aktywności i snu.

Materiał opracowany przy współpracy z ekspertami Philips Lighting Poland